Forklift

Forklift

Genel olarak sevkiyat alanlarında, farklı yakıt tipleri ile çalışarak üretimin çeşitli alanlarındaki malzemelerin hareket ettirilmesi için kullanılan iş makinesidir. Yakıt tiplerine göre genel olarak karşılaşılan elektrikli, LPG’li, dizel olmak üzere üç başlık altında incelenmektedir. Forkliftler kaldırılacak yüklere uygun ataçman ve çatallarla donatılabildiklerinden kullanım alanları oldukça geniştir.

Forkliftler yapılarına göre 7 gruba ayrılmaktadırlar.

- DENGE-AĞIRLIKLI ELEKTRİKLİ FORKLİFTLER
- ELEKTRİKLİ DEPO-TİPİ FORKLİFTLER
- ELEKTRİKLİ YAYA-KUMANDALI FORKLİFTLER (Transpalet)
- İÇTEN-YANMALI MOTORLU DOLGU LASTİKLİ FORKLİFTLER
- İÇTEN-YANMALI MOTORLU HAVALI LASTİKLİ FORKLİFTLER
- GRUP FORKLİFT - MOTORLU ÇEKİCİLER
- TELESKOPİK-BOMLU ARAZİ FORKLİFTLERİ


Aktarma Organlarına Göre;

Dişli (Kara tip) şanzımanlı debriyaj baskılı forkliftler
Hidrolik tork konvertörlü forkliftler

Forkliftler, genel olarak dengede olmalarını sağlamak maksadıyla karşı ağırlık ile ve ağırlık merkezleri yapılacak işe uygun olarak tasarlanmaktadır. Forklift kazaları genel olarak yüksek hızda kullanım, işlevine uygun olmayan işlerde kullanım, düzenli bakımların yaptırılmaması, düzenli olarak muayenelerinin yaptırılmaması ve ehil olmayan kişilerce kullanım gibi sebeplerden dolayı gerçekleşmektedir.

Periyodik Muayene Sıklığı Nasıl Belirlenmelidir?

Periyodik muayene sıklığı ile ilgili açıklama İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği aşağıdaki gibidir.

Ek III Madde 1.4 Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu yönetmelikte belirtilen istisnalar (*) dışında bir yılı aşmaması gerekir.

Muayene Öncesi Ön Hazırlık:

- Muayene alanının çevre güvenliğinin alınması
- Yük kapasitesinin 1,25 ve yük kapasitesine eşit yüklerin hazır bulundurulması
- Ekipmanı kullanacak ehil kişinin hazır bulunması

Teklif
Formu