Bizi Takip Et

Ana Sayfa  Bursa Periyodik Muayene ve Kontrol Firmaları

Periyodik muayene ve kontroller iş güvenliğini alarak işçi sağlığını korumak amacı ile yapılmaktadır. Özellikle tüm makine ve ekipmanların en ince detayına kadar kritik noktalarının kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bu anlamda kaldırma iletme makineleri, asansörler, basınçlı olan ekipmanlar ve elektriksel ölçüm aletlerinin kullanımından dolayı oluşacak arızalara ve kazalara karşı denetim ve testlerinin yapılması periyodik kontrol ile sağlanmaktadır.

 Periyodik Muayene ve Kontrol Nedir?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde öngörülen ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, iş ekipmanlarının yetkili kişiler tarafından yapılan muayene, deney ve test faaliyetlerine periyodik muayene adı verilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte makineler ve aksamlar sıklıkla yaşamımızın içerisine girmiştir. Bu durum iş yaşamında oluşabilecek kazaların artmasına da neden olmuştur. Tüm bu nedenlerden dolayı güvenlik tedbirlerinin alınması gerekliliği doğmuştur.

Tüm bu nedenlerden dolayı makineler ile birlikte pek çok şey için periyodik muayene ve kontrol şartı getirilmiştir. Bu anlamda ülkemizde yürürlükte olan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği bulunmaktadır. BU yönetmeliğe göre basınçlı kaplar, iletme ve kaldırma makineleri, yangın sistemleri, elektrik tesisleri ve tezgahların kontrollerinin yetkin mühendis, tekniker ve teknik öğretmenler tarafından yapılması gerekmektedir.

 Periyodik Kontrol Yapılacak Makineler ve Ekipmanlar Nelerdir?

Bursa periyodik muayene ve kontrol firmaları kişilerin bağımsızlık, tarafsızlık ve güvenilir açıdan kontrol ettikleri ekipmanların satıcısı, tasarımcısı, tedarikçisi, satıcısı, sahibi, kullanıcısı, bakımcısı ve bu kesimlerin yetkili temsilci olmamasına ve denetimleri yapan kurum ve kuruluşların akredite olmasına dikkat etmeleri gerekir. Firmaların periyodik muayene ve kontrol yapacakları ekipmanlar ise şunlardır:

– Vinç çeşitleri, caraskal, forklift, asansör, platform, iş makineleri, teleferik, sapan, mapa, yürüyen merdivenler ve krikolar gibi kaldırma iletme makineleri,

– Buhar, kızgın yağ, kızgın su kazanları, buhar jeneratörleri, basınçlı gaz tankları, hava tankları, hidroforlar, tehlikeli sıvı tank ve depolar gibi basınçlı ekipmanlar

– Yük, araç, servis, engelli, sedye, elektrik asansörleri ve hidrolik asansörler,

– Elektriksel güvenlik testleri, topraklama, katodik koruma ölçümü, pano, paratoner, Makinelerin güvenliği, motopomplar, hortum, boru ve yangın tesisatı gibi teknik ve elektriksel ölçümler için periyodik muayene ve kontrol işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Periyodik Muayene ve Kontrol Neden Yapılır?

Pek çok makine ve ekipmanlar için yapılan periyodik muayene ve kontrol işlemlerinin yapılmasının nedenleri şunlardır:

– İş kazalarının önüne geçmek ve bununla birlikte işçi güvenliğini korumak