Topraklama Direnci Kaç Ohm Olmalı?

Topraklama günümüzde işletmelerin en çok sorun yaşadığı alanların başında geliyor. Bir fabrikada topraklamanın zayıf olması veya yaşanan sorunlar plansız duruşlardan iş kazalarına birçok alanda önemli sorunlara neden oluyor. Topraklamadaki hatalar sadece işçi sağlığı için sorunlar oluşturmakla kalmıyor, koruma elamanlarının çalışmamasına, harmonik problemlerine, güç faktörü sorunlarına, kartlarda yanmalara vb gibi hayati derecede sorun çıkartabilecek sorunlara neden oluyor. İyi bir topraklama bir endüstriyel tesis için verimlilik, emniyet ve süreklilik anlamına da gelir. Aynı zamanda topraklama yıldırımdan korunmaya karşı iyi bir kalkandır.

Topraklama Ölçümü Neden Yapılır?

Havadaki nem, tuz, kimyasallar zamanla topraklama direçlerini ve bağlantılarını etkilerler. Bunun sonucunda ilk montaj esnasında ideal olan topraklama direnci zamanla yükselir. Bu nedenle önerimiz yılda en az 1 kere topraklama sistemleri ve bağlantı noktaları test edilmelidir. Bu şekilde zamanla artan dirence karşı zamanında önlem alınabilir.

Doğru Topraklama Direnci Nedir?

Doğru topraklama direncinin kaç olması konusunda ciddi tartışmalar mevcut. Ancak bu noktada doğru mühendislikle sorunu aşmak mümkün. İdeal olarak topraklama direnci sıfıra yakın olmalıdır. Buna ek olarak kurumlar tarafından kabul edilen standart bir topraklama direnci mevcut değildir. Bu noktada önemli olan topraklama direncinin sınır değerinin şebekenin türü, açma cihazları ve artık akım anahtarının bulunmasına göre ölçümü yapan kişi tarafından hesaplanmalıdır. Ancak bu sayede topraklama direncinin uygun olup olmadığına karar verilebilir. Yoksa 10 ohm, 5 ohm, 1 ohm gibi afaki değerler her zaman doğru bir karşılaştırma vermeyecektir.

Sizin için oluşturduğumuz yazılımla Elektrikli Ekipman Koruma Topraklama Sınır Değerini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Topraklama Direnci Hakkında Sık Sorulan Sorular

Topraklama sınır değer hesabı nasıl yapılır?

Topraklama sınır değeri hesabı için web sitemizden Hesaplamalar bölümünden faydalanabilirsiniz.

Topraklama sınır değerleri kaç ohm olmalıdır?

Topraklama sınır değerleri ile ilgili net bir OHM değeri vermek doğru olmaz. Bu sistemin türüne, koruma elamanlarına ve artık akım anahtarına göre ilgili uzman tarafından hesaplanmalıdır.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.