A Tipi Muayene Kuruluşu Nedir?

Günümüzde A tipi muayene kuruluşlarının varlığı ciddi bir önem teşkil etmektedir. Bu bakımdan pek çok kişi tarafından A tipi muayene kuruluşu nedir şeklinde sorular sorulmaktadır. Bu bakımdan ciddi önem barındıran bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 A tipi muayene kuruluşu nedir?

Asansörlerde periyodik muayene ve kontrol şartlarını içerir. Buna göre TS, EN, IEC, ISO 17020 standartları kapsamında akredite olmuş kuruluşlardır. Bu kuruluşlar Türkiye’de yerleşik olarak özel veya kamu kuruluşu olarak varlık gösterirler.

 A Tipi Muayene Kuruluşu Nasıl Yetkilendirilir?

A tipi muayene kuruluşunun yetkilendirilmesi için gerekli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bunun beraberinde bu kuruluşun idare ile protokole imza atmadan önce Bakanlığa başvurması gerekir. Bakanlık gerekli şartları sağlayan kuruluşu a tipi muayene kuruluşu olarak yetkilendirir.

 A Tipi Muayene Kuruluşunun Sağlaması Gereken Asgari Koşullar Nelerdir?

Yetkilendirilmek amacıyla Bakanlığa başvuru yapacak A tipi muayene kuruluşunun asgari olarak sağlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

– Makine, Elektrik-Elektronik Endüstri Mühendisliği Teknoloji Fakültesi mezunu, 3 yıllık deneyimli 1 teknik yöneticisinin olması,

– Makine, Elektrik-Elektronik Endüstri Mühendisliği Teknoloji Fakültesi mezunu 5 muayene elemanı olması,

Kurum bünyesinde hizmet verecek muayene elemanlarının ilgili meslek odaları tarafından belgelendirilmiş olması gerekmektedir. A tipi muayene kuruluşu protokol imzalamış olduğu ilgili idarenin sınırları içerisindeki asansör sayısını dikkate alır. Buna göre belirlenmiş sayıda muayene personelini atama yazısıyla beraber asansör periyodik kontrolünde görevlendirilir.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.