Sıcak Su Kazanlarının Periyodik Kontrolü

Sıcak su kazanları içerisinde bulundurduğu suyu istenen dereceye kadar ısıtan kazanlardır. Özellikle sıcak su kazanlarının önemi günümüzde daha da anlaşılır olmuştur. Katı ve sıvı yakıt modellerinin yanı sıra doğalgaz ile çalışan modelleri de bulunmaktadır. Katı ve sıvı yakıt yakan modellerinde baca sistemi yer almaktadır. Fakat doğalgaz ile çalışan modellerde baca sistemi yoktur.

Sıcak Su Kazanlarının Önemi

 Sıcak su kazanları ısıtma yöntemi olup en ekonomik yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle suyu aniden hızlı bir şekilde ısıtmaya gerek kalmayacak durumlarda tercih edilmektedir. Sıcak su kazanları ısıtma projelerinde kullanılır ve devamlı sıcak su ile çalıştıkları için mutlaka kontrollerinin ve bakımlarının yapılması gerekmektedir.

İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre sıcak su kazanlarının 2.1 Basınçlı kap ve tesisatlara göre düzenli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu sebeple uzman ekipler tarafından sıcak su kazanlarının kontrolleri sonucu tespit edilen eksiklikler, uygunsuzluklar ve tehlikeli durumlarda raporlar tutulur ve herhangi bir tehlikenin önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Sıcak Su Kazanları Periyodik Kontrol Muayenesi Nasıl Yapılır?

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ürünlerin üretim aşaması dışında piyasaya arzı ile kullanım koşullarına bağlı olarak düzenli kontrollerinin yapılması zorunludur. Bu kapsamda sıcak su kazanı periyodik kontrol işlemleri gerekli testlerin yapılarak kontrol edildiği, tespit edilen eksikliklerin veya uygunsuzlukların raporlanması işlemidir. Bu kontrol sonrasında ekipler tarafından tüm eksiklikler raporlanır ve yapılan sıcak su kazanı kontrolleri ulusal ve uluslararası standartlarında ifade edilmiş şekilde kriterlere uygun gerçekleştirilmelidir.

Sıcak Su Kazanları Periyodik Kontrol Muayenesi Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde bakım, onarım, periyodik kontroller ile ilgili hususların bulunduğu bir bölüm yer almaktadır. Bu bölüme göre sıcak su kazanlarının periyodik muayenelerinin yapılması zorunludur.

Bunun dışında bu bölümde sıcak su kazanlarının periyodik muayene aralığının ve kriterlerinin standartlarda aksi bir durum belirtilmemiş ise ekipmanların periyodik muayene ve kontrolleri, imalatçı var ise imalatçının öngördüğü aralıklar ile yapılması belirtilmiştir. Eğer bu husus imalatçı tarafından belirtilmemiş ise iş yerindeki ortam ve koşulları kullanım sıklığı ve kullanım süresi faktörleri göz önüne alınmalıdır. İlgili yönetmelikte periyodik muayene aralığının olası durumlar haricinde bir yılı aşmaması gerektiği belirtilmiştir.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.