CNC Tezgahlarının Periyodik Kontrolü

CNC tezgahlarının periyodik kontrolü son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan CNC tezgahlarının periyodik kontrolü ihmale gelmeyen bir durum oluşturmaktadır. Konun daha net bir şekilde anlaşılması açısından öncelikle CNC tezgahının ne olduğunun bilinmesinde yarar olacaktır.

CNC Tezgahı ve Çeşitleri

CNC tezgahı bir ahşap, metal ve plastik gibi çeşitli malzemeleri işlemek için kullanılan makine türüdür. Fabrika ve sanayilerde önemli ölçüde kullanımı söz konusu olan makineler arasında yer alır.

CNC tezgahlarının pek çok çeşidinin varlığı söz konusudur. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

– Taşlama tezgahı,

– Delik büyütme tezgahı,

– Matkap tezgahı,

– Freze tezgahı,

– Torna tezgahı,

CNC Tezgahlarının Periyodik Kontrolünün Önemi

Çok fazla çeşitlerinin varlığı söz konusu olan CNC tezgahlarının kendilerine özgü nitelikte bir çalışma özelliği vardır. Bir malzemenin işleminin gerçekleştirilebilmesi için tezgahın kontrol ünitesinde var olan veriler baz alınır. Son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip olan CNC tezgahları yaptığı iş bakımından ciddi kolaylık sunmaktadır.

Bir operatör yardımı ile kullanılabilir nitelik kazanan CNC tezgahları oldukça pahalıdır. Bu sebeple CNC tezgahlarının sorunsuz bir şekilde çalışması çok önemlidir. Bunun beraberinde herhangi bir kazaya yol açmaması da büyük önem taşımaktadır. Tüm bu sebepler nedeniyle periyodik bakım ve kontrollerinin yapılması büyük önem teşkil eder.

CNC Tezgahlarının Periyodik Kontrol Süresi Nedir?

CNC tezgahları, son derece pahalı olmasının yanında çeşitli malzemelerin işlenmesinde büyük önem taşımaktadır. CNG tezgahları ” İş Ekipmanları Kullanımı Kapsamında Sağlık ve Güvenlik Koşulları Yönetmeliğinde belirtilmiş ilgili maddelere tabiidir. İlgili yönetmelik doğrultusunda CNC tezgahlarının periyodik kontrollerinin yılda 1 kez yapılması gerekmektedir.

Periyodik bakımı düzenli olarak yapılan CNC tezgahları çok daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışır. Böylelikle ciddi bir çalışma güvenliğinin sağlanması mümkün hale gelir. Aynı zamanda olası arızaların yaşanmaması açısından da fayda sağlamaktadır.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.