Katodik Koruma Ölçüm ve Kontrolleri

KATODİK KORUMA NEDİR?

Katodik koruma, gömülü metalik tanklar ve ilgili boru sisteminde, oksitlenme veya diğer kimyasal etkiler sonucunda oluşabilecek korozyonu önlemek amacıyla yapılan ve patlayıcı malzeme barındıran tesisler için kritik öneme sahip bir tür metal koruma yöntemidir. Bu koruma yöntemi sayesinde tesiste meydana gelebilecek risklerin önüne geçilebilmektedir.

Katodik koruma sistemleri zamanla çevresel faktörler sebebiyle koruma özelliklerini yitirebilmektedir. Bu yüzden gerekli periyodik kontroller ve bakımlar düzenli olarak yapılmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir: Ekipnet Nedir? Nasıl ve Neden Kullanılır?

 

KATODİK KORUMA ÖLÇÜMLERİNİ YAPTIRMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Katodik koruma sisteminin uygun çalışması ve yapının bütünlüğünün etkinliğinin sağlanması için ilgili standartta belirtilen parametrelerde ölçüm ve kontrollerin periyodik olarak yaptırılması gerekmektedir. Elektrik mühendisleri, teknikerleri ya da yüksek teknikerler tarafından yapılan periyodik kontrollerde katodik koruma potansiyeli ve koruma akımı ölçümü yapılmaktadır.

Katodik koruma sistemi periyodik kontrollerinde uyulması gereken standartlar şu şekildedir;

  • TS EN 13509 Katodik Koruma Ölçüm Teknikleri
  • TS EN 13636 Gömülmüş Metalik Tanklar ve İlgili Boru Sisteminin Katodik Korunması

Katodik koruma sistemi periyodik kontrollerinin bu standartlara uygun yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde koruma sistemindeki eksikliklerin tespitinden kaynaklı hatalardan dolayı insanlar ve işletmeler için yıkıcı etkilere sebep olabilmektedir. Bu ölçüm ve kontrollerin en az 6 ayda bir yapılması gerekmektedir.

 

KATODİK KORUMA ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?

Katodik koruma ölçümü yapılırken ilgili standartta belirtilen ölçüm teknikleri kullanılarak katodik koruma sistem potansiyeli ve koruma akımı değerleri elde edilmektedir. Elde edilen veriler standartta belirtilen sınır değere göre değerlendirilir.

 

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.