Ekipnet Nedir? Nasıl ve Neden Kullanılır?

İş ekipmanları ile ilgili olan durumların periyodik kontrollerini yapmakta olan yetkili kişilerin elektronik bir ortamda bildirimi ve kaydı ile veri doğrulama amacı ile kullanılan sisteme ekipnet kayıt sistemi adı verilir. Ekipnet, iş esnasında yer alan ekipmanların periyodik kontrolleri işlemini yapan yetkili kişinin elektronik bir ortamda kayıt ve bildirimleri ile verinin doğrulaması amacıyla açılan bir sistem olarak bilinir. Periyodik kontrolü gerçekleştirecek olan kişi kayıt numarası ile takibi ve işverenin kontrol hizmeti aldığı kişilerin ya da kurumların yetkinliği doğrulama amacı ile gerçekleştirilir. Periyodik muayene, iletme ve kaldırma ekipmanı basınçlı olan kap hava tankı gibi iş ekipmanının muayene edilmesi anlamını taşırken, periyodik kontrol, akümülatör, elektrik tesisatı topraklama ölçümü, transformatörün kontrolünün gerçekleşmesi anlamını taşır. Bahsi geçen kayıt numarası isteğe bağlı olan bir durumdur. 1 Kasım 2018 tarihine kadar geçerli olan bir durum olmasının yanı sıra ekipman kontrolü yapılırken geçici kayıt numarası bulunması isteğe bağlı olan bir durumdur.

Ekipnet, iş esnasında yer alan ekipmanların periyodik kontrolleri işlemini yapan yetkili kişinin elektronik bir ortamda kayıt ve bildirimleri ile verinin doğrulaması amacıyla açılan bir sistem olarak bilinir.

 Ekipnet Kayıt Sistemi Nasıl Yapılır?

İş Ekipmanları ile ilgili yönetmeliğin belirlemiş olduğu meslek gruplarında yer alan ve mezun olan kişiler E – devlet sistemi üzerinden sisteme giriş yapmalıdır. Giriş yapma işlemi sağlandıktan sonra kayıtlı olan elektronik posta olarak adlandırılan kep adresi daha önceden ilgili kurumlardan alınması gereken bir adrestir. Kep adresi de online bir şekilde Kayıt Elektronik Posta Hizmetinden alınabilmektedir.

 Ekipnet Nasıl kullanılır?

İş ekipmanlarının kontrol işlemi makine grubu ve elektrik gurubu gibi unvanlara sahip olan kişiler tarafından yapılan bir işlemdir. Mezun durumunda olan kişiler YÖK-SİS ile ekipnet portalında yer alan e – devlete bağlanma ile bilgiler ortaya otomatik bir şekilde çıkar. Eğer bu sağlanır ve eğitim bilgileri ile kayıt yapılırsa mezun kişilerin okuduğu okul, mezun puanı gibi bilgiler ile kayıt oluşturulabilir. Bu işi yapacak olan kişinin konu hakkında gerekli bilgiye ve hizmete sahip olması gerekir. İş Ekipmanlarını kapsayan yönetmelik içinde muayene ya da kontrol işleminin yapılması vardır.

 İş Ekipmanı Kontrolünü Yapan Kişiler Kimlerdir?

İş ekipmanlarının kontrol işlemini yapacak olan kişilerin bazı sorumluluk ve yerine getirmesi gereken görevler bulunur. Hizmet verilecek olan iş yerine ait gerekli bilgiler, ekipman adı, ekipman cinsi, kullanım amacı ve konumu gibi bilgiler hizmeti verecek olan kişinin görevleri arasındadır. Eğer bu bilgiler uygun değilse buna bağlı olan birimler tarafından düzeltici faaliyetler düzenlenmesi gerekir. Ortaya çıkan eksiklikler giderilir. Bunun yanı sıra risk değerlendirme raporu da ekip tarafından yapılır.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.