Transpalet Periyodik Muayenelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Transpalet fabrikalar içinde üretim sahalarında yaygın olacak bir şekilde kullanılan bir ürün olmaktadır. Fabrikalarda transpaletler çok önemli bir yere sahip olmakta ve periyodik olarak kontrol muayeneleri yapılması gereklidir.

 Transpalet Periyodik Muayene Önemi Nedir?

Günümüzde periyodik kontrol ve muayeneler yasa, tüzük ve ya yönetmeliklerle ülkemizde her zaman yaptırılması zorunlu kılınmış olan kanuni hükümlülüklerdir. Genel olarak iş kanunu gereğince her işveren iş yerinde çalışmakta olan kişilerin her şeyden öncesinde can ve ya mal güvenliğini bununla birlikte cihazların kullanımlarındaki güvenliği sağlamakla yükümlü olmaktadır. Bu yükümlülük ve ya çalışma koşullarının iyileştirilmesi açısından da periyodik kontrollerin yapılması mutlaka gerekmektedir.

 Transpalet Periyodik Muayene Süresi

İlgili mevzuat gereğince yönetmeliğin transpalet periyodik muayenesi için verilmiş olan periyodik muayene aralığı ile kriterleri standartlarda yer alan şekilde yapılmaktadır. Bu konular, genel olarak imalatçı tarafından belirlenmemiş ise ekipmanının periyodik muayene ya da kontrol, kullanım sıklığı, işyerindeki ortam koşullarıyla kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Buna ek olarak transpaletlerin fabrikalarda kullanım sıklıklarına göre yıl içerisinde en az 1 kere ya da daha fazla olan aralıklar ile olmak koşuluyla mutlaka periyodik muayenelerinin yaptırılması her zaman kanunen zorunlu olmaktadır.

 Hangi Transpalet Çeşitlerinin Periyodik Muayenesinin Yapılması Zorunlu?

 •  Makaslı Transpalet,
 •  Periyodik Kontrolü,
 •  Manuel Transpalet,
 •  Periyodik Kontrolü,
 •  Motorlu Transpalet Periyodik Kontrolü,
 •  Akülü Transpalet Periyodik Kontrolü,
 •  Hidrolik Transpalet Periyodik Kontrolü,
 •  Kasa Transpaleti Periyodik Kontrolü ve de
 •  Yük Transpaleti Periyodik Kontrolü şeklinde yer almaktadır.

Transpalet Periyodik Muayenelerinin İşverene Zorunluluğu

Günümüz İş Ekipmanlarının Kullanımlarında Sağlık ve de Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında işverence, arızaya neden olabilecek etkilere de maruz kalarak çok tehlike oluşturabilecek olan iş ekipmanının; periyodik muayene ve kontrolleri yapmaya yetkili olan kişilerce periyodik kontrollerinin yapılması gereklidir. Çalışma şeklinde değişiklikler, doğal olaylar, kazalar ve ya ekipmanların uzun süre kullanılmaması iş ekipmanındaki güvenliğin de bozulmasına sebep olabilecek durumlardan sonrasında arızanın zamanında da belirlenip giderilmesi ve ya sağlık ve güvenlik koşullarının da korunması amacı ile periyodik muayene kontrolleri yapmaya yetkili olan kişilerce gerekli kontrollerin de yapılması sağlanır.

  Amper Enerji İletişim Formu

  Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.