Eş Potansiyel Nedir?

Eş potansiyel, tüm binalarda bulunan elektrik aksamları içerisinde topraklama yapılması binaların güvenliği için oldukça önemlidir. Eş potansiyel topraklama sistemleri ile güvenlik sağlanmış olmaktadır.

Eş potansiyel Nedir?

Eş potansiyel bir sistemde bulunan tüm topraklama sistemlerinin eş bir potansiyel değerine getirilmesidir. Binaların metal aksamları elektrik ile bütünleşirken aşırı yükleme olmaması için eş potansiyel işlemi yapılır. Binaların hepsinde bu işlem mutlaka uygulanmalıdır. Aşırı elektrik yüklemesi olması halinde topraklama yapılmaması durumunda binalarda yangın gibi büyük felaketler söz konusu olabilecektir. Eş potansiyel sayesinde tesisat içerisinde oluşabilecek yüksek gerilim problemi topraklama sayesinde ortadan kalkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçümü

Eş Potansiyel Dengesizliği Nedir?

Eş potansiyel dengesizliği yapılan topraklama işleminde iki direnç veya akım arasında oluşan Ohm farkı eş potansiyel dengesizliği oluşturmaktadır. Toprakta yaşanan kaçak ve gerilim akımların farklılaşmasına sebep olmaktadır. Eş potansiyel barası bu akımları önlemek için kullanılan bir iletken işlevidir.

Eş Potansiyel Neden Önemlidir?

Bina tesisat içerisinden yüksek voltajlı elektrik akımı sağlayan çok fazla uygulamalar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse bina elektriği, asansör, jeneratör, kalorifer gibi araçlar elektrik akımını oldukça fazla kullanırlar elektrik akımı ham giriş yaptığında ve eş potansiyel yani topraklama yapılmaması durumunda binada yangına kadar sebep olabilecek ciddi sorunlara neden olmaktadır. Eş potansiyel şebeken gelen elektrik akımının iletken sayesinde toprağa geçmesi ve yeteri kadar olan kısmı kullanmak üzere ayrıştırmaktadır.

Eş Potansiyel Barası Nedir?

Bina içerisinde her daireye ait elektrik akımlarının topraklanmasını sağlayan iletken sistemi olarak tanımlanabilmektedir. Daire içerisindeki elektrik aksamlarının geçtiği kısımlardan toprağa geçmek üzere bir bara oluşturulur ve topraklama gerçekleştirilir.

Eş Potansiyel (Topraklama) Sistemi

Eş potansiyel topraklama sistemine bağlanacak başlıca sistemler vardır. Bazılarına bakılacak olursa,

-Bina temeline ait topraklama

-Binanın iletişim kutusunun topraklaması

-Temiz ve pis su borularının topraklanması

-Anten ve uydu topraklaması

-Asansör için topraklama

-Merkezi ısıtma sistemi için eş potansiyel

-Yıldırım düşmesine karşı bina güvenliği için topraklama

Eş Potansiyel binayı tamamen koruma altına alan bir sistemdir. Toprak iletkenliğin dokusunu kuvvetlendirerek fazla gerilimi yok etmektedir.

Yıldırımdan korunmada bir diğer etkin yöntem eş potansiyel sistem oluşturmaktır.
Yıldırımdan korunmada bir diğer etkin yöntem eş potansiyel sistem oluşturmaktır.

Eş Potansiyel İşlemi

Yukarıda sayılan tüm korunma yöntemlerini sağlayan eş potansiyel yani topraklama sisteminde binaların artık oldukça donanımlı yapılması sebebiyle oldukça önemli hale gelmiştir. Eski binalara göz atıldığında yüksekliğin olmaması çok fazla elektrik ile ilgili materyalin kullanılmaması gibi durumlardır. Örnek vermek gerekirse asansör, merkezi ısıtma, iletişim birimleri, anten uydu gibi çoklu elektrik akımı olmaması durumu eş potansiyeli kullanmak gibi bir ihtiyaç doğurmuyordu. Fakat günümüzde modern mimari bu ihtiyacı ortaya çıkarmıştır.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.