Forklift Kontrolünün Önemi ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günümüzde fabrikalar, şantiyeler, depolar ve bir çok işletmede  işlerimizi kolaylaştıran ve artık net bir ihtiyaç haline gelmiş forkliftin yanlış ve dikkatsiz kullanımı maalesef çok üzücü kazalara sebep olmaktadır. Bu durumların karşısına geçebilmek için de öncelikli olarak önlem, kontrol ve eğitim sağlanmalıdır.

Amper Enerji olarak uzman ekip ve ekipmanlar ile gerçekleştirdiğimiz forklift muayenelerinde, ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları sizlere detaylı bir raporla sunup, çözüm üretme hususunda yardımcı oluruz.

Periyodik kontroller dışında forklift kazalarının en büyük nedeni de tabi ki eğitimsiz  ya da dikkatsiz sürücülerdir. Bizler Amper Enerji olarak sadece bu ekipmanların kontrolünü gerçekleştirmekle kalmayıp aynı zamanda görevli kişiye de bu hususta yardımcı olup nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatırız.

Forklift periyodik kontrolünde önemli hususlar;

  1. Kapasite diyagramı önemli bir noktadır. Bu diyagram üzerinden yük kaldırma ve ağırlık merkezi belirlenmesi gerçekleşir. Olası bir devrilmeyi engellemek için forklift üzerinde diyagram bulunmalı ve sürücü bu diyagramdan referans alarak ağırlık kaldırma işlemini gerçekleştirmelidir.
  2. Sesli ışıklı ikaz hem sürücünün hem de forkliftin yakınındaki kişilerin uyarılmasını sağlayarak olası bir dikkatsizlikte oluşacak kazaları engeller.
  3. Koltuk switchleri çok fazla dikkate alınmasa da aslında forkliftin güvenliğini sağlayan en önemli faktörlerdendir. Sürücünün araçtan inmesi durumunda hareketi keser, emniyet kemeri takmadan harekete başlamaz ve bunun gibi bir çok kesici özelliğiyle kaza oranını düşürür.

Bunlar gibi zorunlu olan ve dikkat edilmesi gereken maddeler mevzuat ve standartlara bağlı olarak firmamızın uzman ekipleri tarafından kontrol edilmektedir. Forklift kazalarının büyük bir çoğunluğu yapılmayan kontroller ve eğitimlerden kaynaklanmaktadır. Önceden alınan önlemler ve kontroller sizi maddi ve manevi büyük bir yükten kurtarır.

    Amper Enerji İletişim Formu

    Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.