Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrolleri

Periyodik muayene hizmetlerinin kapsamına bakıldığında kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri dikkatli bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Bu kontrollerin sağlanmasında yetkili olan kişilerin tecrübeleri büyük bir önem arz eder. Kaldırma ve iletme ekipmanları iş yerleri kapsamında personel, yük, malzeme kaldırma ve nakliyesinde daimi olarak kullanılacak olan ve işletme şartları açısından yapısal biçimde devamlı tehlike barındıran ekipmanları ve makineleri ifade eder. Bu ekipmanlar işletme içinde bulunan personellere yakın mesafe içerisinde bulundurulmaları veya kullandırılmaları dolayısı ile devamlı gözetim ve kontrol altında tutulması gerekli olan tehlike arz edebilen iş araçlarıdır.

Periyodik muayene hizmetlerinin kapsamına bakıldığında kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri dikkatli bir biçimde gerçekleştirilmelidir.

Kaldırma İletme Ekipmanlarının Periyodik Muayenelerini Kim Yapar?

Periyodik kontroller özel uzmanlık alanı gerektiren bir hizmettir. Bundan dolayı periyodik kontrol işlemini gerçekleştirecek olan kişilerin yönetmeliklerde belirtilmiş olan nitelikleri taşıması ile birlikte Periyodik kontrol yapan kişilerin yönetmelikte belirtilen nitelikleri taşımasının yanında bu ekipmanların periyodik kontrol ve standartlarının kriterleri hakkında da bilgili olması gerekir. Periyodik muayene işlemlerini yetkin, deneyimli personellere sahip olan denetim ve gözetim şirketleri yapmaktadır. Periyodik muayene ve kontrol faaliyetini yürüten bütün şirketler tarafsız olmakla sorumludurlar. Bundan dolayı bu hizmette tarafsızlık oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ekipmanların türüne göre muayene faaliyetini uygun branşlardaki profesyonel kişiler yürütür.

İlginizi Çekebilir: Mekanik Ölçüm Hizmetleri

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerinin Zorunlu Olmasının Sebepleri

Kaldırma ve iletme ekipmanlarında ortaya çıkan kazaların önemli sebepleri arasında yanlış kullanım, düzenli bakım işlemlerinin yapılmaması, aşırı yüklemeyi engelleyecek güvenlik sistemlerinin çalışmaması, kapasitenin çok daha fazlasının kaldırılması, yıpranmaların ve aşınmaların vaktinde fark edilmemesi, güvenlik sınır kesici mekanizmalarının bulunmaması gibi pek çok sebep yer alır. Bu tehlikeler sebebi ile İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne uyarak, kaldırma ve iletme ekipmanları açısından periyodik kontrollerin sağlanması zorunlu olan ekipmanların arasında yer alır.

Kaldırma İletme Ekipmanlarının Çeşitleri

Kaldırma iletme ekipmanlarının çok sayıda çeşidi bulunur. Bu çeşitlerin her biri birbirinden farklı işlevlere sahiptir. Bununla beraber bu ekipmanların her biri ayrı önem arz eder. Kaldırma iletme ekipmanlarının çeşitlerinden birkaç tanesi şu şekilde sıralanabilir:

 • Portal Köprülü Vinç
 • Kule Vinç
 • Gezer Köprülü Vinç
 • Monoray Vinç
 • Mobil Vinç
 • Transpalet
 • Caraskal
 • Forklift
 • Araç Kaldırma Lifti
 • Sütunlu Çalışma Platformu
 • Halatlı Çektirme
 • Zincirli Çektirme
 • Asılı Erişim Donanımı
 • Yükseltilebilen Seyyar İş Platformu

şeklinde sıralanabilir.

Kaldırma ve İletme Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerinin Yapılma Sıklığı

Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri genel itibari ile en geç yılda bir kere gerçekleştirilmelidir. İskele grubunda yer almakta olan ekipmanların periyodik kontrolleriyse en geç altı ayda bir kere gerçekleştirilmelidir.

  Amper Enerji İletişim Formu

  Firma emailiniz ile formu doldurmanızı rica ederiz. Uzman ekibimiz sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.