Bizi Takip Et

Ana Sayfa Elektrik Ölçüm ve Muayene Hizmetleri ESD Elektrostatik / Antistatik*

ESD (Electro Static Discharge); cihaz ve çevreden kolaylıkla etkilenebilen ekipmanlar veya çok yüksek hassasiyette kullanılan komponentlerin voltaj hassasiyetini hedef alır. ESD temel olarak ; farklı gerilim potansiyellerine sahip iki cisim arasındaki elektrik yük alış verişinden meydana gelir.

ESD sınır ve kontrolleri TSEN61340 standartlarında, çizelgelerde ve eklerde bulunmaktadır. TS EN 61340-5-2 Madde 10.2 ila Madde 10.17`deki talimatlara uygun ölçme cihazları kullanılarak gerekli ölçümlerin yapılması gerekmektedir.

Periyodik kontroller; günlük , aylık, 6 aylık kontroller olmak üzere 3 kısımda incelenmektedir. Günlük kontrollere göz ile kontrol, bilek kayışlarının kontrolü , kalıcı ve kalıcı olmayan ayakkabı kontrolleri dahildir. Aylık kontrollere ise, topraklama ve izolasyon kontrolü dahildir. Altı aylık kontrollerde genel kontrol, işaret ve etiket kontrolü , tek kullanımlık ve tek kullanımlık olmayan kontroller ve daimi ayakkabı kontrolünün yanı sıra mutlaka elektrostatik alanlar kontrolünün yapılması gerektiği standartlarda belirlenmiştir.