Bizi Takip Et

Ana Sayfa Araç Kaldırma Lifti Periyodik Kontrolü

Otomobiller, motosikletler, kamyonlar, otobüsler, tramvay vagonları, demiryolu taşıtları, endüstriyel araçlar ve benzeri kara nakil taşıtlarını kaldırmak için kullanılan, kılavuzlu yük taşıma tertibatına sahip ve kaldırılmış yükün altında veya üstünde çalışmak için tasarımlanan kaldırma tertibatı olarak tanımlanmış ekipmanlara araç kaldırma lifti denilmektedir. Genellikle otomobillerin ve hafif / orta ticari araçların servis ve tamirhanelerde bakım, arıza, servis işlemleri sırasında kullanılırlar. Araç kaldırma liftleri genellikle iki veya dört kolonludur. Araç kaldırma liftleri; taşıt kaldırma donanımı olarak da bilinmektedir.

Bu ekipmanlar dışında kaldırma-iletme ekipmanları başlıkları altında; caraskal, asılı erişim donanım(sepet), sütunlu çalışma platformu, kriko, mobil vinç, kule vinç, inşaat asansörü, istif makinesi, zincirli ve halatlı çektirmeler, rampa, kaldırma ekipmanları (mapa, kurt ağzı, manyetik tutucu vb.), halat, sapan, zincir, yürüyen bant ve merdiven gibi ekipmanların kontrolleri de uzman ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Araç Kaldırma Lifti Nerelerde Kullanılır?

Araç kaldırma liftleri genellikle büyük servislerde, oto tamir bölgelerinde, lastikçilerde, depolarda, sanayi gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

Araç Kaldırma Lifti kontrol ve rapor İşlemleri nasıl yapılır?

Araç Kaldırma Lifti periyodik kontrolünü firmamız alanında uzman personeller ile gerçekleştirmektedir. Standartlara ve yönetmeliklere bağlı, kontrol esaslarını ve İSG kurallarını bilen, işletme kurallarına saygılı çalışma arkadaşlarımız tarafından periyodik kontrollerinizi gerçekleştirmekteyiz. Periyodik kontrolü yapılacak her ekipmanın teknik özellikleri farklı olduğundan her bir ekipman için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler ve süreç hakkında firmamız tarafından sürekli olarak bilgilendiriliyor olacaksınız. Teknik kontrol ve deneyler haricinde görsel olarak da farklı maddeler ve muayene kontrol kriterleri bulunmaktadır. Bu işlemler gerçekleştirilirken bilgilendirme ve açıklama sürekli olarak yapılacaktır. Raporlama işlemleri bakanlık numarası bulunan, birimine göre Elektrik Mühendisleri Odası ya da Makine Mühendisleri Odası’na kayıtlı yetkili mühendislerimiz tarafından imzalanmaktadır. Raporlama işlemleri de yine aynı şekilde güncel standart ve mevzuat dahilinde sürekli olarak kontrol edilerek gerçekleştirilmektedir. Örnek tablolar, açıklayıcı maddeler, görüş ve öneri bölümleriyle birlikte raporlama işlemlerimiz gayet yalın ve anlaşılır olmaktadır.

Araç Kaldırma Lifti muayenesi  zorunlu mudur?

25.04.2013 Tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği bunu zorunlu kılmaktadır.

Araç Kaldırma Lifti periyodik kontrol sıklığı nasıl belirlenmelidir?

Periyodik muayene sıklığı ile ilgili açıklama İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği aşağıdaki gibidir.

Ek III Madde 1.4 Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu yönetmelikte belirtilen istisnalar (*) dışında bir yılı aşmaması gerekir.

Muayene öncesi ön hazırlık nasıl yapılır?

  1. Araç Kaldırma Lifti kapasitesinin veya beyan kapasitesinin 1,15 katı (dinamik yük testine yönelik) ve 1,5 katı (statik yük testine yönelik) kadar test yükü ile uygun bağlama elemanları hazırlanmalıdır.
  2. Kontroller sırasında refakat edecek olan yetkili ve eğitimli personel bulunmalıdır.
  3. Kontrol edilecek olan Araç Kaldırma Liftietrafında güvenlik önlemleri alınmış olmalıdır.