Bizi Takip Et

Ana Sayfa Buhar Kazanı Periyodik Kontrolü

Suyun gaz durumuna buhar denilir. Buhar kazanı, basınçlı kapalı bir kabın içerisinde sudan istenilen sıcaklık, basınç ve buhar elde edebilmek için katı, sıvı veya gazın yakılması, elektrik veya nükleer enerji kaynaklarının kullanılmasıyla elde edilmesidir. Buhar kazanı çalışma prensibi yanma enerjisi ile su arasında ısı transferi oluşturması ile belirli bir basınç altında suyun hal değişimin gerçekleşmesidir.

Buhar Kazanı Nerelerde Kullanılır?

Petrokimyada, termik santrallerinde elektrik üretiminde (Buhar türbinleri), sterilizasyon amacı ile ilaç ve gıda endüstrisinde, inşaat malzemelerin endüstrisinde, buharlı ısıtma sistemleri (kalorifer tesisatlar), rafinerilerde, kimyasal prosesler, gıda endüstrisinde, sterilizasyon (ambalaj ve gıda), gübre endüstrisinde, kauçuk ürünlerinde ve imalatında, inşaat malzemeleri endüstrisinde, kağıt endüstrisinde, ahşap işletmesi ve şekillendirilmesi gibi daha bir çok yerde kullanılmaktadır.

Buhar Kazanı kontrol ve rapor İşlemleri nasıl yapılır?

buhar trübiniBuhar Kazanı periyodik kontrolünü firmamız alanında uzman personeller ile gerçekleştirmektedir. Standartlara ve yönetmeliklere bağlı, kontrol esaslarını ve İSG kurallarını bilen, işletme kurallarına saygılı çalışma arkadaşlarımız tarafından periyodik kontrollerinizi gerçekleştirmekteyiz. Periyodik kontrolü yapılacak her ekipmanın teknik özellikleri farklı olduğundan her bir ekipman için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler ve süreç hakkında firmamız tarafından sürekli olarak bilgilendiriliyor olacaksınız. Teknik kontrol ve deneyler haricinde görsel olarak da farklı maddeler ve muayene kontrol kriterleri bulunmaktadır. Bu işlemler gerçekleştirilirken bilgilendirme ve açıklama sürekli olarak yapılacaktır. Raporlama işlemleri bakanlık numarası bulunan, birimine göre Elektrik Mühendisleri Odası ya da Makine Mühendisleri Odası’na kayıtlı yetkili mühendislerimiz tarafından imzalanmaktadır. Raporlama işlemleri de yine aynı şekilde güncel standart ve mevzuat dahilinde sürekli olarak kontrol edilerek gerçekleştirilmektedir. Örnek tablolar, açıklayıcı maddeler, görüş ve öneri bölümleriyle birlikte raporlama işlemlerimiz gayet yalın ve anlaşılır olmaktadır.

Buhar Kazanı muayenesi zorunlu mudur?

25.04.2013 Tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği bunu zorunlu kılmaktadır.

Buhar Kazanı periyodik kontrol sıklığı nasıl belirlenmelidir?

Periyodik muayene sıklığı ile ilgili açıklama İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği aşağıdaki gibidir.

Ek III Madde 1.4 Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu yönetmelikte belirtilen istisnalar (*) dışında bir yılı aşmaması gerekir.

Muayene öncesi ön hazırlık nasıl yapılır?

  1. Kazan ısıtma yüzeyleri temiz olmalıdır.
  2. Kazan üzerindeki bütün kaçaklar önlenmelidir.
  3. Kazan vanaları (emniyet ventilleri, sıcak su/yağ gidiş/dönüş vanaları, blöf vanası) kör flanşla körlenmelidir.
  4. Kazan tamamen su/yağ ile doldurulmalı, (Su, kaba kirleticiler içermemeli ve 20 ile 40 derece arasında olmalıdır.)
  5. Kazan ön ve arka kapakları açılmalıdır.