Bizi Takip Et

Ana Sayfa Sütunlu Çalışma Platformu Periyodik Kontrolü

Hidrolik ya da elektrik motorlu güç sistemleri ile aşağı ve yukarı hareket edebilen, çalışanları, ekipmanları ve malzemeleri taşıyabilecek kapasitede bir platformdan (ana platform) dan oluşan platforma sütunlu çalışma platformu denir. Platformu destekleyen ve platformun üzerinde hareket etmesini sağlayan en az bir sütundan, sütun yapısını destekleyen hareketli ya da statik bir tabandan oluşan yüksekte çalışma/erişim ekipmanıdır. Standartlarında ismi Sütunlu çalışma platformu(SÇP) olarak belirtilir, piyasada ise otomatik iskele, hareketli çalışma platformu gibi isimler de kullanılmaktadır.

Bu ekipmanlar dışında kaldırma-iletme ekipmanları başlıkları altında; caraskal, asılı erişim donanım(sepet), araç kaldırma lifti, kriko, mobil vinç, kule vinç, inşaat asansörü, istif makinesi, zincirli ve halatlı çektirmeler, rampa, kaldırma ekipmanları(mapa, kurt ağzı, manyetik tutucu vb.), halat, sapan, zincir, yürüyen bant ve merdiven gibi ekipmanların kontrolleri de uzman ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sütunlu Çalışma Platformu Nerelerde Kullanılır?

Sütunlu Çalışma Platformları genellikle yüksek yapılarda kullanılmakla birlikte inşaat sektöründe en çok kullanılan ekipmanlardan biridir. Dış cephe kaplama ve bazı mekanik işlerde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Sütunlu Çalışma Platformu kontrol ve rapor İşlemleri nasıl yapılır?

Sütunlu Çalışma Platformuperiyodik kontrolünü firmamız alanında uzman personeller ile gerçekleştirmektedir. Standartlara ve yönetmeliklere bağlı, kontrol esaslarını ve İSG kurallarını bilen, işletme kurallarına saygılı çalışma arkadaşlarımız tarafından periyodik kontrollerinizi gerçekleştirmekteyiz. Periyodik kontrolü yapılacak her ekipmanın teknik özellikleri farklı olduğundan her bir ekipman için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler ve süreç hakkında firmamız tarafından sürekli olarak bilgilendiriliyor olacaksınız. Teknik kontrol ve deneyler haricinde görsel olarak da farklı maddeler ve muayene kontrol kriterleri bulunmaktadır. Bu işlemler gerçekleştirilirken bilgilendirme ve açıklama sürekli olarak yapılacaktır. Raporlama işlemleri bakanlık numarası bulunan, birimine göre Elektrik Mühendisleri Odası ya da Makine Mühendisleri Odası’na kayıtlı yetkili mühendislerimiz tarafından imzalanmaktadır. Raporlama işlemleri de yine aynı şekilde güncel standart ve mevzuat dahilinde sürekli olarak kontrol edilerek gerçekleştirilmektedir. Örnek tablolar, açıklayıcı maddeler, görüş ve öneri bölümleriyle birlikte raporlama işlemlerimiz gayet yalın ve anlaşılır olmaktadır.

Sütunlu Çalışma Platformu muayenesi  zorunlu mudur?

25.04.2013 Tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği bunu zorunlu kılmaktadır.

Sütunlu Çalışma Platformu periyodik kontrol sıklığı nasıl belirlenmelidir?

Periyodik muayene sıklığı ile ilgili açıklama İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği aşağıdaki gibidir.

Ek III Madde 1.4 Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu yönetmelikte belirtilen istisnalar (*) dışında bir yılı aşmaması gerekir.

Muayene öncesi ön hazırlık nasıl yapılır?

  1. Sütunlu Çalışma Platformu kapasitesinin veya beyan kapasitesinin 1,1 katı (dinamik yük testine yönelik) ve 1,25 katı (statik yük testine yönelik) kadar test yükü ile uygun bağlama elemanları hazırlanmalıdır.
  2. Kontroller sırasında refakat edecek olan yetkili ve eğitimli personel bulunmalıdır.
  3. Kontrol edilecek olan Sütunlu Çalışma Platformu etrafında güvenlik önlemleri alınmış olmalıdır.